GMINNY ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY
DO SPRAW PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY
88-160 Janikowo ul. Miła 11
Tel. 52 3514437
W gminie Janikowo zespół interdyscyplinarny został powołany uchwałą Rady Miejskiej z dnia 30 czerwca 2011 roku oraz zarządzeniem Burmistrza z dnia 7 września 2011 roku.
W skład zespołu interdyscyplinarnego wchodzą przedstawiciele:
- jednostek organizacyjnych pomocy społecznej – Aneta Płuciennik
- gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych – Roman Kiełb
- Policji – dzielnicowy Krzysztof Filipczak
- oświaty – pedagog Krystyna Wesołowska i Małgorzata Warnke
- ochrony zdrowia – pielęgniarki środowiskowe: Małgorzata Klonowska i Elżbieta Nowak
Zespół interdyscyplinarny – jest to ciało strategiczne kształtujące w danej gminie lokalną politykę przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Ma stały skład, a jego członkowie są powoływani przez burmistrza i pełnią swą funkcję do momentu ich odwołania.
Zadania zespołu interdyscyplinarnego:
CEL: kształtowanie lokalnej polityki przeciwdziałania przemocy w rodzinie i ochrony ofiar przemocy.
Interwencja w rodzinach, w których stwierdzono występowanie przemocy, odbywa się za pomocą procedury Niebieskiej Karty oraz poprzez powołanie do udzielenia pomocy konkretnej rodzinie grupy roboczej.
Grupa robocza – to ciało powoływane doraźnie do zajęcia się problemem przemocy w konkretnej rodzinie. W skład grupy roboczej będą wchodzili pracownicy, na co dzień wykonujący czynności służbowe/zawodowe na rzecz danej rodziny, a więc np. pracownik socjalny, policjant dzielnicowy, pedagog szkolny czy pielęgniarka środowiskowa.
Zadania grup roboczych:
Niezależnie od grupy profesjonalistów, którzy wejdą w jego skład, zdaniem ich jest współpraca z sobą w sposób skoordynowany, poprzez łączenie swojej wiedzy i skuteczne jej wykorzystanie w pracy zespołowej. Zadaniem poszczególnych członków jest wykorzystanie własnych umiejętności, możliwości i skuteczności działań, wynikających z realizacji zadań statutowych instytucji i organizacji, które reprezentują, oraz ich bogatego doświadczenia.
CZYM JEST PRZEMOC
Przemoc - zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie:
Jednorazowe lub powtarzające się umyślne działania lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób najbliższych w rozumieniu art.115§11 kk lub innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu psychicznym lub fizycznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
Formy przemocy w rodzinie
• Przemoc fizyczna – każde zachowanie, którego celem jest zadanie ofierze bólu fizycznego wbrew jej woli, uszkodzenie jej ciała, pogorszenie jej zdrowia lub pozbawienie ją życia
• Przemoc seksualna – zachowanie mające na celu zmuszenie ofiary do podjęcia niechcianych zachowań o charakterze seksualnym
• Przemoc psychiczna – zachowanie, którego celem jest umniejszanie poczucia własnej wartości ofiary, wzbudzanie w niej strachu oraz pozbawienie jej poczucia bezpieczeństwa i kontroli nad własnym życiem
• Przemoc ekonomiczna – uzależnienie ekonomiczne od sprawcy
Postępowanie w przypadku wystąpienia przemocy
W przypadku zgłoszenia przemocy lub gdy zachodzi podejrzenie o stosowaniu przemocy - przedstawiciel jednej z wymienionych wcześniej instytucji uruchamia procedurę Niebieskiej Karty. Wypełnia kartę A, w której odnotowuje fakty i okoliczności dotyczące wystąpienia przemocy, a następnie w ciągu 7 dniu przekazuje tę kartę do przewodniczącego Zespołu. Następnie przewodniczący Zespołu powołuje grupę roboczą mającą zająć się konkretnym przypadkiem przemocy. W skład tej grupy roboczej wchodzą najczęściej: pracownik socjalny, dzielnicowy, przedstawiciel GKRPA. Gdy w rodzinie są dzieci powołuje się także pedagoga szkolnego, wychowawcę przedszkolnego lub pielęgniarkę środowiskową.
Grupa robocza zapoznaje się z sytuacją w danej rodzinie i opracowuje plan pomocy tej rodzinie.
- osoba doznająca przemocy najczęściej otrzymuje pomoc w formie zapewnienia schronienia, pracy socjalnej, wsparcia psychologicznego, porady prawnej oraz jest informowana o wszelkich możliwościach uzyskania wsparcia dla ofiar przemocy.
- w stosunku do osób stosujących przemoc- można zastosować:
Praca z rodziną, w której występuje przemoc, trwa najczęściej około kilku miesięcy i dopiero w przypadku ustąpienia przemocy lub braku przesłanek do dalszego działania można zakończyć procedurę Niebieskiej Karty.
Jak reagować ?
Przede wszystkim należy powiadamiać zasadnicze służby publiczne, tj. Policję lub Ośrodek Pomocy Społecznej, które zobowiązane są do podjęcia interwencji w danym środowisku i w przypadku podejrzenia wystąpienia przemocy założyć Niebieską Kartę.
INSTYTUCJE UDZIELAJĄCE POMOCY OFIAROM PRZEMOCY:
1. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Miła 11, 88-160 Janikowo
tel: 52 3583607, 52 3514435, 52 3514437
2. Komisariat Policji
Przemysłowa 6
88-160 Janikowo
tel: 52 3582820, 52 3582821
3. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Kozala 3
88-160 Janikowo
tel: 663 202 472
4. Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie
Mątewska 17
88-100 Inowrocław
tel: 52 3592249
WAŻNE TELEFONY:
1. Ogólnopolskie Pogotowie dla ofiar Przemocy w rodzinie „Niebieska Linia” – nr 801 12 00 02
2. Numery alarmowe: 997 lub 112
Realizacja: IDcom.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Janikowie